گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > ایران و افغانستان 6 تفاهمنامه همکاری در بخش بهداشت امضا کردند


  چاپ        ارسال به دوست

ایران و افغانستان 6 تفاهمنامه همکاری در بخش بهداشت امضا کردند

« دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران و «فیروزالدین فیروز » وزیر صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان 6 تفاهمنامه در بخش های گردشگری سلامت، آموزش علوم پزشکی، کار آموزی، همکاری در بخش خون و فرآورده های خونی و همکاری داروئی امضا کردند.

«سید حسن قاضی زاده هاشمی» و «فیروزالدین فیروز» روز چهارشنبه 28 تیرماه در کابل در مراسم امضای این تفاهم نامه ها ابراز امیدواری کردند که با عملی شدن این تفاهمنامه ها افغانستان بتواند در بخش علوم بهداشتی خودکفا شود.
فیروز از همکاری های جمهوری اسلامی ایران در دوران جهاد مردم افغانستان علیه اتحاد جماهیر شوروی سابق و 16 سال گذشته ابراز قدردانی کرد و گفت: ایران یکی از کشورهایی است که در منطقه و جهان از جایگاه خوبی در حوزه بهداشت و درمان برخوردار است.
وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بهترین کشور برای افغانستان از نگاه همکاری در همه بخش ها از جمله علوم بهداشتی است و ابراز امیدواری کرد که این همکاری ها با گذشت هر روز گسترش پیدا کند.
فیروز گفت: در حال حاضر نیز از همکاری های ایران استفاده خوبی صورت گرفته و روز گذشته هفتادمین جراحی پیوند کلیه با کمک جمهوری اسلامی ایران در هرات با موفقیت انجام شد.
قاضی زاده هاشمی نیز در این کنفرانس اعلام کرد که ایران سالانه 500 بورسیه را به بخش بهداشت افغانستان اختصاص خواهد داد و 50 درصد هزینه آن را نیز متقبل خواهد شد.
وی اظهار داشت: ایران در بخش های جراجی مغز و قلب، پزشکان افغان را آموزش خواهد داد تا در سال های آینده افغانستان جایگاه خوبی را که در گذشته در بخش بهداشت، داشت بدست آورده و بتواند نیازهای خود را در داخل کشور رفع کند.
هاشمی گفت که نهایت تلاش خود را انجام خواهد داد تا موانع رشد بهداشت افغانستان را برداشته و روابط دو کشور در این بخش گسترش یابد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روزچهارشنبه در راس یک هیأت بلندپایه وارد کابل شد و در فرودگاه مورد استقبال معاون وزیر بهداشت افغانستان قرار گرفت.
وی در این سفر یک روزه در کابل با همتای افغان خود در بخش های مختلف بهداشتی و همکاری های دو جانبه گفت وگو کرد.
هاشمی همچنین با بخش خصوصی افغانستان که در زمینه های بهداشت و واردات دارو فعال هستند دیدار و گفت وگو کرد و مشکلات موجود را بررسی کرد.
قاضی زاده هاشمی همچنین با عبدالله عبدالله رئیس اجرائی دولت وحدت ملی افغانستان دیدار و در باره موضوعات مورد علاقه دو طرف بحث و تبادل نظر نمود.
وی که صبح امروز از قرقیزستان عازم افغانستان شد، به سفر یک روزه خود پایان داد و عازم تهران شد.


٠٨:٤٧ - 1396/04/29    /    شماره : ٤٦٦٦٦٩    /    تعداد نمایش : ٨٢٢خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است.
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است.
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است.
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران