گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > دیدار دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران با دکتر محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران از ابتکار آنش‌بس رئیس‌جمهور افغانستان حمایت کرد

دیدار دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران با دکتر محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور اسلامی ایران عصر شنبه در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در شهر جیندائو چین با جناب اقای دکتر"محمد اشرف غنی" رئیس جمهوراسلامی افغانستان دیدار و گفتگو نمود. ایشان در این دیدار اظهار داشت: ملت ایران در طول 40 سال گذشته همواره در کنار ملت افغانستان بوده است و ما به عنوان دو کشور همسایه و برادر، دارای فرهنگ، امنیت و منافع تجاری مشترک هستیم.

رئیس‌ جمهورایران در این دیدار ضمن ابراز امیدواری برای تسریع در آماده شدن توافق جامع همکاری‌های دو کشور، اظهارداشت: ایران مصمم به توسعه روابط با همسایگان بویژه افغانستان و سرمایه‌گذاری مشترک در پروژه‌های مختلف توسعه‌ای از جمله زیرساخت‌های حمل و نقل ترانزیتی است. دکتر روحانی با استقبال از تعمیق همکاری‌های دو کشور در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، امنیتی و فرهنگی، گفت: ترانزیت و اتصال کشورهای منطقه و ازجمله کشورهای آسیای مرکزی به خلیج فارس دارای اهمیت است و موجب توسعه کل منطقه و فراتر از آن خواهد بود و طرح بزرگ بندر چابهار که به اتفاق هند و افغانستان در حال اجراست، گام بزرگی در مسیر تقویت راههای ترانزیتی منطقه است.

رئیس جمهوراسلامی ایران حمایت دو دولت ایران و افغانستان از استمرار و توسعه روابط اقتصادی و کمک به بخش خصوصی دو کشور را ضروری خواند و افزود: راه آهن خواف – هرات و پروژه‌های توسعه دیگری در این منطقه پیش رو است که باید با زمینه سازی‌های سیاسی و اقتصادی، برای پیشبرد آنها تلاش شود.

دکتر روحانی همچنین به مخالفت گسترده کشورها با اقدام آمریکا در خروج از برجام اشاره کرد و اظهارداشت: اقدام خلاف مقررات آمریکا در خروج از برجام، صرفا خروج از یک توافق 7 جانبه نیست، بلکه مخالفت و نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

رئیس‌جمهور ایران با استقبال از ابتکارعمل رئیس‌جمهور افغانستان برای اعلام آتش‌بس، گفت: امیدواریم با پیشبرد گفتگوهای داخلی، شاهد توسعه و ثبات بیش از پیش افغانستان باشیم. دکتر روحانی مبارزه با تولید و قاچاق مواد مخدر را ضروری دانست و افزود: باید با همکاری یکدیگر و سایر کشورهای منطقه با تولید و قاچاق مواد مخدر که معضلی برای کل منطقه است، مبارزه کنیم.

رئیس‌جمهوراسلامی ایران همچنین با بیان اینکه موضع دو کشور در مسایل بین‌المللی نزدیک است، گروه‌های تروریستی را خطری برای کل منطقه برشمرد و خواهان همکاری همه کشورها در برخورد با این گروه‌های تروریستی شد.

رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان نیز در این دیدار با تاکید براینکه "افغانستان تداوم و توسعه همکاری با ایران را در راستای منافع ملی خود می‌داند"، پایان سریعتر کار تدوین سند جامع همکاری دو کشور را ضروری خواند و گفت: روابط اقتصادی دو ملت همسایه همچنان باید با شتاب ادامه یابد.

دکتر" اشرف احمدغنی" با بیان اینکه با هندوستان در موضوع توسعه بندر چابهار همکاری می‌کنیم، اظهارداشت: توسعه بندر چابهار نه تنها برای ایران، افغانستان و هند بلکه برای توسعه مناسبات چین با آسیای میانه دارای اهمیت است. ایشان تصریح کرد: امیدواریم با پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران که همسایه بزرگ و شریک مهم ما در منطقه است، روند ایجاد امنیت و پیشرفت در افغانستان ادامه یابد.

رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان همچنین گفت: آماده همکاری همه‌جانبه با ایران در مبارزه با قاچاق مواد مخدر هستیم. آقای دکتر اشرف غنی به اعلام آتش‌بس با طالبان به مناسبت عید سعید فطر و پذیرش آن ازسوی این گروه اشاره کرد و گفت: عملیات ما در مقابل گروه تروریستی داعش بشدت ادامه می‌یابد و شامل آتش جدید با طالبان نیست.


١٤:١١ - 1397/03/20    /    شماره : ٥١٩٥١٦    /    تعداد نمایش : ٣٨٠خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است.
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است.
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است.
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران